Flange Adapter, 3 in, Groove x Flange, Ductile Iron, Primer Coated
PartVWPDFA3
MFGC030341PM0
Description
Victaulic® Vic-Flange® Adapter, Series: 341, 3 in Nominal, Flanged, 200 psi, Ductile Iron, Alkyd Phenolic Primer, 8.44 in OD x 0.94 in W
Price/Availability Accessible On Login
- Designed for direct connection of flanged components into a grooved cast or ductile system
- Sizes from 3 – 24″
- DN80 – DN600
- Pressures up to 250 psi
- 1724 kPa
- 17 bar
Allows direct connection of flanged components into a radius grooved (to AWWA C-606 standards) cast or ductile iron pipe systems. Provide a rigid joint on rigid radius grooved ductile iron pipe. Allows limited movement on flexible radius grooved ductile iron pipe.
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Type | Flange |
| Nominal Size | 3 in |
| End Style | Groove x Flange |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Primer Coated |
| Bolt Circle Diameter | 6 in |
| Bolt Size | 5/8 x 3 in |
| Dimensions | 8.44 in OD x 0.94 in W |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flange Diameter | 3.96 in |
| Number of Bolts | 4 |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Series | 341 |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40171704 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304020414 |
| Manufacturer Part Number | C030341PM0 |
ASTM A536 Grade 65-45-12|FM Approved|UL Listed
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®Flange Adapter, 3 in, Groove x Flange, Ductile Iron, Primer Coated

