Ring Gasket, 2 in, 1/8 in THK, Class 150, Rubber
PartWGKRINGRUB2
MFGWGKRINGRUB2
Description
Ring Gasket, 2 in, 1/8 in THK, Class 150, Rubber
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Styrene butadiene rubber sheet
- Recommended for low applications such as washers and gaskets for the heating and plumbing trades
- Low cost flange gasket material
- Non-oil resistant compound that resists flow under compression
- Offers moderate to good performance against low pressure
- Good aging and abrasion resistance
- Easily conforms to uneven flange surfaces
- 500 psi tensile strength
- 75 +/- 5 Durometer meter hardness shore A
| Type | Ring |
| Nominal Size | 2 in |
| Class | 150 |
| Material | Rubber |
| Thickness | 1/8 in |
| Color | Red |
| Finish | Smooth |
| Inside Diameter | 2-3/8 in |
| Outside Diameter | 4-1/8 in |
| Temperature Rating | -10 to 200 deg F |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WGKRINGRUB2 |
For heating and plumbing trades
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Approved VendorsRing Gasket, 2 in, 1/8 in THK, Class 150, Rubber

