760 Double Check Backflow Preventer, 1/2 in, FNPT Union, Brass
PartWKN76012
MFG12-760
Description
Zurn® Wilkins Valve Assembly, Dual Check, Series: 760, 1/2 in Nominal, FNPT Union, 175 psi, 210 deg F, Media: Water, 4-1/8 in Inlet to Outlet Length, Forged Brass Body, EPDM/Buna Nitrile, 4-1/8 in L x 2-1/2 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Continuous pressure type backflow preventer with threaded atmospheric vent drain
- Brass body construction with integral stainless steel screen
- Threaded discharge port for safe drainage
The 1/2" 760 Dual Check Valve Assembly with Intermediate Atmospheric Vent provides low health hazard protection from backflow in both residential and commercial applications, primarily from a residential boiler or small commercial boiler. Features of this continuous pressure type backflow preventer include a threaded atmospheric vent drain for safe drainage, and corrosion-resistant, high quality brass body construction with an integral stainless steel strainer screen to prevent buildup of unwanted debris. Threaded FNPT union connections are standard and included on both ends.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | FNPT Union |
| Body Material | Brass |
| Series | 760 |
| Dimensions | 4-1/8 in L x 2-1/2 in H |
| Height | 2.125 in |
| Inlet to Outlet Length | 4-1/8 in |
| Length | 4.6 in |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Softgoods Material | EPDM/Buna Nitrile |
| Temperature Rating | 210 deg F |
| Type | Dual Check |
| Width | 2.8 in |
| Brand | Zurn® Wilkins |
| Package Width | 2.8 in |
| Package Height | 2.125 in |
| UNSPSC | 40141622 |
| Package Length | 4.6 in |
| Country of Origin | IT |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052048888 |
| Manufacturer Part Number | 12-760 |
1 Year Limited
ANSI B1.20.1|ASSE 1012|CSA B64.3|FDA Approved
Price/Availability Accessible On Login

Zurn® Wilkins760 Double Check Backflow Preventer, 1/2 in, FNPT Union, Brass

