Pressure Reducing Valve, 3 in, Flange, Ductile Iron
PartWKNZW2093
MFG3-ZW209
Description
ZurnĀ® Wilkins Pressure Reducing Valve, Globe Style, Series: ZW209, 3 in Nominal, Flanged, 250 psi, 150 lb, 33 to 140 deg F, Media: Water, Ductile Iron Body, Buna-N Rubber Disc/Stainless Steel Disc Guide/Seat/Stem/Spring Trim, Nylon Reinforced Buna-N Diaphragm, Epoxy Coated, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Holds downstream pressure to a constant value
- Pressure gauges, wye strainer, isolation valves, and epoxy coating come standard to simplify start-up and maintenance
- Perfect when high flow rates are needed
- 15 to 150 psi PRXL pilot
The ZurnĀ® Wilkins ZW209 Pressure Reducing Valve provides steady downstream pressure and allows high flow rates. Standard features ease maintenance and repair and provide the lowest total cost of ownership.
| Nominal Size | 3 in |
| End Style | Flange |
| Material | Ductile Iron |
| Body Material | Ductile Iron |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Epoxy Coated |
| Media | Water |
| Pressure Class | 150 lb |
| Pressure Range | 250 psi |
| Series | ZW209 |
| Softgoods Material | Nylon Reinforced Buna-N Diaphragm |
| Temperature Rating | 33 to 140 deg F |
| Trim Material | Buna-N Rubber Disc/Stainless Steel Disc Guide/Seat/Stem/Spring |
| Type | Globe Style |
| Brand | ZurnĀ® Wilkins |
| UNSPSC | 40141652 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Zurn Water |
| UPC | 612052118765 |
| Manufacturer Part Number | 3-ZW209 |
Copper Tube, Bronze Fittings and PRXL Pilot
1 Year
ANSI/AWWA C530|ASTM A536|FDA Approved|ANSI/NSF 61
Commercial, Education, Healthcare, Industrial, Irrigation, Penal, Retail, Waterworks
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

ZurnĀ® WilkinsPressure Reducing Valve, 3 in, Flange, Ductile Iron

