Flat Face Blind Flange, 3 in, 7-1/2 in OD, 4 Bolt Holes, 150 lb, Carbon Steel, Buy American
PartWLDBABLINDFF3
MFGWLDBABLINDFF3
Description
Flat Face Blind Flange, 3 in, 7-1/2 in OD, 4 Bolt Holes, 150 lb, Carbon Steel, Buy American
Notice
Price/Availability Accessible On Login- PLEASE CONTACT YOUR SALESPERSON TO ENSURE COMPLIANCE
| Type | Flat Face |
| Nominal Size | 3 in |
| Material | Carbon Steel |
| End Style | Blind |
| Outside Diameter | 7-1/2 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Bore Type | Standard |
| Domestic/Import | Buy American |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WLDBABLINDFF3 |
ANSI B16.9/B16.25|ASME SA105|ASTM A105, ASTM A105
Notice
Price/Availability Accessible On Login- PLEASE CONTACT YOUR SALESPERSON TO ENSURE COMPLIANCE

Approved VendorsFlat Face Blind Flange, 3 in, 7-1/2 in OD, 4 Bolt Holes, 150 lb, Carbon Steel, Buy American

