Flat Face Flange, 3 in, Weld Neck, 7-1/2 in OD, 4 Bolt Holes, 150 lb, Carbon Steel
PartWLDWNFF3
MFGWLDWNFF3
Description
Flat Face Flange, 3 in, Weld Neck, 7-1/2 in OD, 4 Bolt Holes, 150 lb, Carbon Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Flat Face |
| Nominal Size | 3 in |
| Material | Carbon Steel |
| End Style | Weld Neck |
| Outside Diameter | 7-1/2 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Bore Type | Standard |
| Domestic/Import | Import |
| Bolt Hole Size | 0.62 in |
| Bore Size | SCH 40/STD |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WLDWNFF3 |
ANSI B16.9/B16.25|ASME SA105|ASTM A105, ASTM A105
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsFlat Face Flange, 3 in, Weld Neck, 7-1/2 in OD, 4 Bolt Holes, 150 lb, Carbon Steel

