Raised Face Flange, 3 in, FNPT, 8-1/4 in OD, 8 Bolt Holes, 300 lb, Carbon Steel
PartWLXTHD3
MFGWLXTHD3
Description
Raised Face Flange, 3 in, FNPT, 8-1/4 in OD, 8 Bolt Holes, 300 lb, Carbon Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Raised Face |
| Nominal Size | 3 in |
| Material | Carbon Steel |
| End Style | FNPT |
| Outside Diameter | 8-1/4 in |
| Pressure Class | 300 lb |
| Number of Bolt Holes | 8 |
| Bore Type | Standard |
| Domestic/Import | Import |
| Bolt Circle Diameter | 6.62 in |
| Bolt Hole Size | 0.88 in |
| Connection Type | FNPT |
| Hub Diameter | 4.62 in |
| Length Through Hub | 1.19 |
| Thickness | 1.12 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | WLXTHD3 |
ANSI B16.9/B16.25|ASME SA105|ASTM A105, ASTM A105
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsRaised Face Flange, 3 in, FNPT, 8-1/4 in OD, 8 Bolt Holes, 300 lb, Carbon Steel

