RK 188/288/388-T Repair Kit, For Use With Model 188/LF288/288/LF388/388 1/2 in
PartWTT0887171
MFG0887171
Description
WATTS® Repair Kit, For Use With: Model 188/LF288/288/LF388/388 1/2 in Anti-Siphon Vacuum Breaker, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Factory replacement kit
- No special tools required for changing parts
- All parts are made of high quality materials
This 1/2 in anti-siphon vacuum breaker hot or cold water repair kit prevents the reverse flow of polluted water from entering into the potable water supply due to backsiphonage. It consists of a disk and disc float, a bonnet and O-ring. It has a full size orifice to assure pipe size capacity and maximum flow. It is ideal for low flow, non-continuous hot or cold water health hazard installations such as on laboratory equipment. Maximum Pressure is 125 psi (8.6 bar).
| Suitable For Use With | Model 188/LF288/288/LF388/388 1/2 in Anti-Siphon Vacuum Breaker |
| Domestic/Import | Import |
| Series | RK 188/288/388-T |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 1.88 in |
| Package Height | 2.19 in |
| UNSPSC | 40141636 |
| Alternate Part Number 1 | RK 188/288/388-T |
| Package Length | 3.06 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268351149 |
| Manufacturer Part Number | 0887171 |
Disc Assembly (Disc and Disc Float) and Bonnet O-Ring
Hot and Cold Water Systems
Price/Availability Accessible On Login

WATTS®RK 188/288/388-T Repair Kit, For Use With Model 188/LF288/288/LF388/388 1/2 in

