Bolt Insulator Kit, For Use With Model 3100, 3110 and 3200 5/8 in Flanged Fitting, 5/8 in, Polysulfone, Black
PartWTT0889144
MFG0889144
Description
WATTS® Bolt Insulator Kit, For Use With: Model 3100, 3110 and 3200 5/8 in Flanged Fitting, Polysulfone, Black, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Durable
- Designed and manufactured to the highest quality standards
- Insulates the bolt inch a flange to withstand the severe rigors of oil and gas environment
- Reliable solution to complete electrical insulation of a flanged joint
Bolt Insulator Kits consist of bolt insulators that are used with flanged fittings (WATTS® Models 3100, 3110 and 3200) to insulate each bolt in the flange. One insulator is required for each bolt in a flange. A bolt insulator consists of durable, corrosion resistant polysulfone.
| Suitable For Use With | Model 3100, 3110 and 3200 5/8 in Flanged Fitting |
| Color | Black |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Polysulfone |
| Series | INS-KIT |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 1.75 in |
| Package Height | 0.75 in |
| UNSPSC | 40141616 |
| Alternate Part Number 1 | INS-KIT 5/8 |
| Package Length | 1.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268267785 |
| Manufacturer Part Number | 0889144 |
Limited
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

WATTS®Bolt Insulator Kit, For Use With Model 3100, 3110 and 3200 5/8 in Flanged Fitting, 5/8 in, Polysulfone, Black

