Complete Parts Kit, For Series 957/957RPDA/LF957RPDA 6 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly, Rubber
PartWTT0899245
MFG0899245
Description
WATTS® Complete Parts Kit, For Use With: Series 957/957RPDA/LF957RPDA 6 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly, Rubber
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Original parts insure long service life
- Factory replacement kit
- No special tools required for changing parts
- All parts are made of high quality materials
- Serviceable in the field
This total rubber parts kit provides all the parts necessary to repair or replace the rubber parts on a 6 inch reduced pressure zone assembly backflow preventer, model 957 and reduced pressure detector assembly backflow preventer, model 957RPDA. This kit consists of first and second check module O-rings, 2 EPDM disc elastomers, 2 e-clips, relief valve diaphragm, relief valve inlet coupler O-ring, and relief valve piston assembly.
| Type | Rubber Parts Kit |
| Nominal Size | 6 in |
| Material | Rubber |
| Suitable For Use With | Series 957/957RPDA/LF957RPDA 6 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 40141616 |
| Alternate Part Number 1 | RK 957/957RPDA-RT 6 |
| Package Length | 6 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268127782 |
| Manufacturer Part Number | 0899245 |
First and Second Check Module O-Rings, (2) EPDM Disc Elastomers, (2) E-Clips, Relief Valve Diaphragm, Relief Valve Inlet Coupler O-Ring and Relief Valve Piston Assembly
1 year Limited
PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

WATTS®Complete Parts Kit, For Series 957/957RPDA/LF957RPDA 6 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly, Rubber

