Complete Parts Kit, For Series 957/957RPDA/LF957RPDA 8 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly, Rubber
PartWTT0899246
MFG0899246
Description
WATTS® Complete Parts Kit, For Use With: Series 957/957RPDA/LF957RPDA 8 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly, Rubber, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- No special tools required for changing parts
- All parts are made of high quality materials
- Original parts insure long service life
- Factory replacement kit
This 8 inch total rubber parts kit includes the parts necessary to repair or replace the rubber internal parts of series 957, reduced pressure zone assembly, or reduced pressure detector assembly, series 957RPDA. This kit consists of all rubber parts necessary to repair the applicable valve. All parts are genuine and original to the valve.
| Type | Rubber Parts Kit |
| Nominal Size | 8 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Rubber |
| Suitable For Use With | Series 957/957RPDA/LF957RPDA 8 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 40141616 |
| Alternate Part Number 1 | RK 957/957RPDA-RT 8 |
| Package Length | 6 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268127799 |
| Manufacturer Part Number | 0899246 |
First and Second Check Module O-Rings, (2) Red Silicone Disc Elastomers, (2) E-Clips, Relief Valve Diaphragm, Relief Valve Inlet Coupler O-Ring and Relief Valve Piston Assembly
1 year Limited
PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

WATTS®Complete Parts Kit, For Series 957/957RPDA/LF957RPDA 8 in Lead Free Reduced Pressure Zone Assembly, Rubber

