Double Horizontal Closet Carrier, 4 in, 500 lb, Cast Iron
PartWTTISCA101D
MFGISCA-101-D
Description
WATTS® Water Closet Carrier, Adjustable, Series: ISCA-101, 4 in No Hub Waste and 2 in No Hub Vent 500 lb Static Load, Cast Iron, Import
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login
- Floor mounted
- Horizontal left and right
WATTS® drainage ISCA-101-D industry standard back-to-back horizontal adjustable water closet carrier with epoxy coated cast iron fitting, 4 in (102 mm) no hub waste and 2 in (51 mm) no hub vent connections, epoxy coated cast iron patented compression seal faceplate assembly, epoxy coated cast iron foot supports adjustable for standard and wheelchair height, adjustable ABS nipple with integral test cap and neoprene bowl gasket, plated hardware and chrome cap nuts. Carrier complies with requirements of ASME A112.6.1M up to a 500 lb (227 kg) static load.
| Type | Double Horizontal |
| Nominal Size | 4 in |
| Rating | 500 lb |
| Material | Cast Iron |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Domestic/Import | Import |
| Series | ISCA-101 |
| Specifications | 4 in No Hub Waste and 2 in No Hub Vent 500 lb Static Load |
| Brand | WATTS® |
| UNSPSC | 30181500 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268051766 |
| Manufacturer Part Number | ISCA-101-D |
Limited
ASME A112.6.1M
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login

WATTS®Double Horizontal Closet Carrier, 4 in, 500 lb, Cast Iron

