Pressure Relief Valve, 3/4 in, MNPT x FNPT, 175 psi, Brass
PartWTTLF530C34
MFG0556036
Description
WATTS®, 0556036, Pressure Relief Valve, Calibrated, Series: LF530, 3/4 in Nominal, MNPT x FNPT End Style, 50 to 175 psi Pressure, Brass Body, Buna-N® Disc Softgoods, 1-5/8 in W x 3 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Lead free brass body construction
- All stainless steel adjustable spring
- Adjustable range 100 to 300 psi
Series LF530C Lead Free* Calibrated Pressure Relief Valves are used in commercial, residential and industrial applications to protect against excessive pressure in systems containing water, oil, or air. It consists of a Lead Free* brass body construction with NPT threaded male inlet and NPT threaded female (drain) outlet connections, stainless steel spring, brass bonnet, Buna-N disc, and Buna-N O-ring. Series LF530C has a calibrated adjustment feature for setting the valve to the required relief pressure, and is ideal for by-pass thermal expansion pressure relief (not ASME approved). Maximum Pressure: 300psi (20.67 bar). Adjustable Pressure Ranges: Sizes 1/2, 3/4 in. - 50 to 175psi (3.45 to 12.06 bar), Size 3/4 in. - 100 to 300psi (6.89 to 20.67 bar).
| Nominal Size | 3/4 in |
| End Style | MNPT x FNPT |
| Material | Brass |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Body Material | Brass |
| Dimensions | 1-5/8 in W x 3 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Softgoods Material | Buna-N® Disc |
| Type | Calibrated |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 1.44 in |
| Package Height | 2.19 in |
| UNSPSC | 40141606 |
| Alternate Part Number 1 | LF530-C |
| Package Length | 3.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268435207 |
| Manufacturer Part Number | 0556036 |
Limited
PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
Commercial and Residential
Price/Availability Accessible On Login

WATTS®Pressure Relief Valve, 3/4 in, MNPT x FNPT, 175 psi, Brass

