2-Piece Ball Valve, 1-1/2 in, C, Full Port, Plated Brass Ball, Brass
PartWTTLFFBVS112
MFG88005704
Description
WATTS® Ball Valve, 2-Piece, Series: LFFBVS-3C-M1, 1-1/2 in Nominal, Solder End Style, 150 psi WSP/600 psi WOG Pressure, -40 to 400 deg F, Full Port, Media: Gas/Liquids, 1-1/2 in Orifice, Lever Handle Actuator, Polished Chrome Brass Ball, 4-1/4 in Inlet to Outlet Length, 3 in Top to Inlet Center, Copper Silicon Alloy Body, Brass/PTFE Trim, FKM/PTFE Softgoods, Brass, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Machined chrome plated lead free brass ball
- Fluorocarbon elastomer stem O-ring prevents stem leaks
Series LFFBV-3C 2-piece, full port, Lead Free ball valves are used in commercial and industrial applications for a full range of liquids and gases. They feature a bottom-loaded blowout proof stem, virgin PTFE seats, thrust washer, and adjustable stem packing gland, stem packing nut, Chrome Plated Lead Free brass ball, copper silicon alloy brass adapter, and steel handle. The Series LFFBV-3C, LFFBVS-3C features Lead Free construction to comply with Lead Free installation requirements.
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| End Style | C |
| Port Type | Full |
| Construction | 2-Piece |
| Material | Brass |
| Ball Material | Plated Brass |
| Actuator Type | Lever Handle |
| Body Material | Cast Copper Silicon Bronze |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Brass |
| Inlet to Outlet Length | 4-1/4 in |
| Media | Liquid/Gas |
| Orifice Size | 1-1/2 in |
| Pressure Rating | 600 psi |
| Series | LFFBVS-3C-M1 |
| Softgoods Material | FKM/PTFE |
| Temperature Rating | -40 to 400 deg F |
| Top to Inlet Center | 3 in |
| Trim Material | Brass/PTFE |
| Brand | WATTS® |
| UNSPSC | 40141607 |
| Alternate Part Number 1 | 1 1/2 LFFBVS-3C-M1 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268163971 |
| Manufacturer Part Number | 88005704 |
Limited
FM Approved|MSS-SP-110|NSF/ANSI 61/8|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Commercial and Industrial Applications
Price/Availability Accessible On Login

WATTS®2-Piece Ball Valve, 1-1/2 in, C, Full Port, Plated Brass Ball, Brass

