Pressure Reducing Valve, 3 in, Flange, Cast Iron
PartWTTLFN223F3
MFG0298620
Description
WATTS® Pressure Reducing Valve, Series: LF223, 3 in Nominal, Flanged, 25 to 75 psi, 125 lb, 33 to 160 deg F, Media: Water, 12-1/2 in Inlet to Outlet Length, 14-3/4 in Top to Inlet Center, Iron Body, Stainless Steel Seat/EPDM Disc
Price/Availability Accessible On Login
- Enlarged diaphragm, spring cage and seat orifice for super capacity performance
- Maximum working pressure 175 psi (12.1 bar)
- Serviceable in line
- High temperature resisting nylon reinforced diaphragm
- Sealed spring cage on all models for accessible outdoor or pit installations
- Lead free iron body construction
Series LFN223F and LFN223FS Super Capacity Water Pressure Reducing Valves are designed to reduce incoming water pressure to a sensible level to protect plumbing system components and reduce water consumption. This series is suitable for water supply pressures up to 175psi (12.1 bar) and may be adjusted from 25 - 75psi (172 - 517 kPa). The standard setting is 50psi (345 kPa). Series LFN223F features an enlarged diaphragm, spring cage and seat orifice for super capacity performance. These valves also contain a semi balanced piston feature to assure rapid response to reduced pressure changes as well as to provide maximum flow with minor pressure drop. Series LFN223FS has the same options as the LFN223F, except it is furnished with a strainer. All parts are quickly and easily serviceable without removing the valve from the line.
| Nominal Size | 3 in |
| End Style | Flange |
| Material | Cast Iron |
| Body Material | Cast Iron |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet to Outlet Length | 12-1/2 in |
| Media | Water |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Range | 25 to 75 psi |
| Series | LF223 |
| Softgoods Material | Stainless Steel Seat/EPDM Disc |
| Temperature Rating | 33 to 160 deg F |
| Top to Inlet Center | 14-3/4 in |
| Brand | WATTS® |
| Package Width | 11.25 in |
| Package Height | 19.5 in |
| UNSPSC | 40141652 |
| Alternate Part Number 1 | LFN223FM2 |
| Package Length | 14.25 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 098268350999 |
| Manufacturer Part Number | 0298620 |
Limited
PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
Commercial and Industrial
Price/Availability Accessible On Login

WATTS®Pressure Reducing Valve, 3 in, Flange, Cast Iron

