Test-Ball® Pneumatic Pipe Plug, 2 in Pipe, 13 psi, Natural Rubber
PartCHRTESTBALL2SHORT
MFG270024
Description
Cherne® Test-Ball® Pipe Plug, Pneumatic, 2 in Pipe, 13 psi Working, Natural Rubber, 3.34 in L x 1.78 in D
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- 2 in nominal size
- Tests DWV systems at pressures up to 13 PSI/30 ft
- Natural rubber body provides excellent expansion
- Inflatable design can be inserted through a test tee to seal out-of-round pipe and hard-to-access openings
- Utilizes a standard tire air fitting for easy connections
- Ring and chain assembly helps prevent the plug from being drawn into DWV systems during tests
Cherne® Single-Size Test-Ball® Plugs are expandable rubber test plugs designed to test drain, vent and waste systems in every type of pipe. Utilizing a standard tire air fitting for easy connections, its inflatable design can be inserted through a test tee to seal out-of-round pipe and hard-to-access openings. These plumbing test plugs are available in a variety of nominal sizes to accommodate your DWV testing needs. Cherne Industries is a global leader in pipe plug, blocking and testing.
| Type | Test Ball |
| Nominal Size | 2 in |
| Dimensions | 3.34 in L x 1.78 in D |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Natural Rubber |
| Pipe Size | 2 in |
| Working Pressure | 13 psi |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 2.25 in |
| Package Height | 4.25 in |
| UNSPSC | 40141700 |
| Package Length | 2.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115270022 |
| Manufacturer Part Number | 270024 |
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Cherne® Single-Size Test-Ball® Plugs are designed to test drain, vent and waste systems in every type of pipe. They also can be inserted through a test tee to seal out-of-round pipe. Cherne Industries is a global leader in pipe plug, blocking and testing.
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Cherne®Test-Ball® Pneumatic Pipe Plug, 2 in Pipe, 13 psi, Natural Rubber

