Gripper® Mechanical Pipe Plug, 8 in, ABS
PartCHRGRIPPERPLUG8
MFG270270
Description
Cherne® Gripper® Mechanical Pipe Plug, Specifications: 8 in, ABS, 3-3/4 in L
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login
- End-of-pipe gripper plug rated for 17 PSI or 40 ft of head pressure
- Made with glass-reinforced ABS plastic for added strength
- Seals only at the end of a pipe
- Easy-to-install, extra-large zinc wing nut won't rust
- Natural rubber O-ring for excellent expansion and memory
- Zinc-plated carriage bolt resists rust and corrosion
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Test Plug |
| Nominal Size | 8 in |
| Dimensions | 3-3/4 in L |
| Material | ABS |
| Specifications | 8 in |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 7.75 in |
| Package Height | 3.75 in |
| UNSPSC | 40170000 |
| Package Length | 7.75 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115270275 |
| Manufacturer Part Number | 270270 |
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
For DWV applications and stack testing
Videos
Video Link Video
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login

Cherne®Gripper® Mechanical Pipe Plug, 8 in, ABS

