Extension Hose, 20 ft L, Rubber
PartCHREXTENSIONHOSE20FT
MFG274208
Description
Cherne® Extension Hose, 3/16 in Nominal, 20 ft Length, Rubber, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Ideal for plugs up to 15 in
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Hose |
| Domestic/Import | Import |
| Inside Diameter | 3/16 in |
| Length | 20 ft |
| Material | Rubber |
| Nominal Size | 3/16 in |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 8 in |
| Package Height | 2.25 in |
| UNSPSC | 40142000 |
| Package Length | 8.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115274204 |
| Manufacturer Part Number | 274208 |
Limited
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Plumbing Applications
Price/Availability Accessible On Login

Cherne®Extension Hose, 20 ft L, Rubber

