Extension Hose, Compression, 2 ft L, Rubber
PartCHREXTENSIONHOSE2FT
MFG274011
Description
Cherne® Extension Hose, 3/16 in Nominal, Compression End Style, 2 ft Length, Rubber, Import
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login
- Ideal for plugs up to 15 in
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Hose |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Comp |
| Inside Diameter | 3/16 in |
| Length | 2 ft |
| Material | Rubber |
| Nominal Size | 3/16 in |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 1.25 in |
| Package Height | 5.5 in |
| UNSPSC | 40142000 |
| Package Length | 5.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115274013 |
| Manufacturer Part Number | 274011 |
Limited
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Plumbing Applications
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login

Cherne®Extension Hose, Compression, 2 ft L, Rubber

