1 in, MNPT Vortex Filter. 6 in, Body, 150 Mesh, 20 gpm Max
PartGEOAP4E1F
MFGAP4E-1F
Description
Geoflow AP4E-1F 1 in, MNPT Vortex Filter. 6 in, Body, 150 Mesh, 20 gpm Max
Price/Availability Accessible On Login
- It is simple to install and operate, requiring very few moving parts
- Simple self cleaning filter
- Sturdy stainless steel screen
- Body is a two-piece threaded housing with O-ring seal
The Vortex filters are placed between the pump and dripfieldto screen out any debris. Spin plates at the top of each screendirect the flow of debris to the base of the screen for easyself cleaning.
| Type | Vortex Filter |
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | MNPT |
| Flow Rate | 20 gpm |
| Brand | Geoflow |
| Package Width | 6 in |
| Package Height | 6 in |
| Package Length | 6 in |
| Manufacturer | Geoflow Inc |
| Manufacturer Part Number | AP4E-1F |
Price/Availability Accessible On Login

Geoflow1 in, MNPT Vortex Filter. 6 in, Body, 150 Mesh, 20 gpm Max

