Clevis Bolt Spacer, 6 in, Electrogalvanized
PartCADCSBCS0600
MFGCSBCS0600
Description
nVent CADDY Clevis Bolt Spacer, For Use With: 401 Series Clevis Hanger, 6 in Pipe, Steel, Electro-Galvanized, 5.5 in W x 0.9 in D x 0.98 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Retrofit ability allows the spacer to be installed after the clevis and pipe are installed
- Ears easily pinch closed around the clevis hanger cross bolt with pliers
- FM Specification Tested (up to 8 in Pipe Size)
| Type | Clevis Bolt Spacer |
| Nominal Size | 6 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Dimensions | 5.5 in W x 0.9 in D x 0.98 in H |
| Material | Steel |
| Specifications | 6 in Pipe |
| Suitable For Use With | 401 Series Clevis Hanger |
| Brand | nVent CADDY |
| UNSPSC | 39121701 |
| Alternate Part Number 1 | 14850762 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | nVent |
| UPC | 782856965817 |
| Manufacturer Part Number | CSBCS0600 |
Price/Availability Accessible On Login

nVent CADDYClevis Bolt Spacer, 6 in, Electrogalvanized

