Rod Stiffener, 1/2 in, 316/316L Stainless Steel
PartCADCSBRS3
MFGCSBRS3
Description
nVent CADDY Rod Stiffener, Quick Clip Vertical, 1/2 in Size, For Use With: Type A 1-5/8 x 1-5/8 in Strut Channel, 316 Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- Secures strut channel to threaded rod for stiffening
- One hand, snap-in place installation
- No tools or bolt tightening required
| Type | Rod Stiffener |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Finish | 316/316L Stainless Steel |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Type A 1-5/8 x 1-5/8 in Strut Channel |
| Brand | nVent CADDY |
| UNSPSC | 31162305 |
| Alternate Part Number 1 | 404539|14882223 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | nVent |
| UPC | 782856944126 |
| Manufacturer Part Number | CSBRS3 |
Seismic Bracing, Fire Sprinkler, Datacom, Low Voltage, Electrical Fixing, Fastening, Acoustical, Ceiling, Partitioning, HVAC, Plumbing and Refrigeration Applications
Price/Availability Accessible On Login

nVent CADDYRod Stiffener, 1/2 in, 316/316L Stainless Steel

