ENS Short Electric Water Heater, 50 gal, 4.5 kW, 208-240 VAC, 12-Year Warranty
PartASWN50ESO12
MFGENS50T-DR-12
Description
American Standard® ENS50T-DR-12 ENS Short Electric Water Heater, 50 gal, 4.5 kW, 208-240 VAC, 12-Year Warranty
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
| Tank Capacity Range | 46 to 51 gal |
| Power Rating | 4.5 kW |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| Warranty Years | 12 |
| Type | Short |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ENS |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Dimensions | 50-3/4 in H x 22-1/4 in W |
| Energy Factor | 0.92 |
| Heating Element | Incoloy® |
| Material | Steel |
| Phase | Single |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Tall or Short | Short |
| Brand | American Standard® |
| Manufacturer | American Standard Water Heaters |
| Manufacturer Part Number | ENS50T-DR-12 |
6 Years Limited Tank & Parts
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

American Standard®ENS Short Electric Water Heater, 50 gal, 4.5 kW, 208-240 VAC, 12-Year Warranty

