Clevis Bolt Spacer, 1-1/4 in, Electrogalvanized
PartCADCSBCS0125
MFGCSBCS0125
Description
nVent CADDY Clevis Bolt Spacer, For Use With: 401 Series Clevis Hanger, Specifications: 1-1/4 in Pipe, Steel, Electro-Galvanized, 0.51 in H x 1.55 in W x 0.51 in D x 0.075 in THK Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Retrofit ability allows the spacer to be installed after the clevis and pipe are installed
- Ears easily pinch closed around the clevis hanger cross bolt with pliers
- FM Specification Tested (up to 8 in Pipe Size)
| Type | Clevis Bolt Spacer |
| Nominal Size | 1-1/4 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Dimensions | 0.51 in H x 1.55 in W x 0.51 in D x 0.075 in THK |
| Material | Steel |
| Specifications | 1-1/4 in Pipe |
| Suitable For Use With | 401 Series Clevis Hanger |
| Brand | nVent CADDY |
| UNSPSC | 39121701 |
| Alternate Part Number 1 | 14850752 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | nVent |
| UPC | 782856965701 |
| Manufacturer Part Number | CSBCS0125 |
Price/Availability Accessible On Login

nVent CADDYClevis Bolt Spacer, 1-1/4 in, Electrogalvanized

