Fast Clamp, 2 in, Electrogalvanized
PartCADQGLSB2
MFGCSBQIKCL0200EG
Description
nVent CADDY Quick Grip Jr. Sway Brace, Lateral, 2 in Pipe, 750 lb Load, Steel, Electro-Galvanized, 6-3/8 in H x 3-5/8 in W Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Easy two-step installation eliminates extra trips between structure and service pipe
- Works with 1 in and 1 1/4 in (25 mm and 32 mm) brace pipes to reduce inventory
- Snap-off bolt head helps enable easy installation and inspection of seismic sway braces
| Type | Fast Clamp |
| Nominal Size | 2 in |
| Finish | Electrogalvanized |
| Dimensions | 6-3/8 in H x 3-5/8 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Height | 0.8 in |
| Length | 16.2 in |
| Load Capacity | 750 lb |
| Material | Steel |
| Pipe Size | 2 in |
| Series | Quick Grip |
| Width | 7.75 in |
| Brand | nVent CADDY |
| UNSPSC | 40141725 |
| Alternate Part Number 1 | 14849046 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | nVent |
| UPC | 782856636618 |
| Manufacturer Part Number | CSBQIKCL0200EG |
cUL Listed|FM Approved|UL Listed|OSHPD Approved|NFPA 13
Fire Sprinkler, HVAC, Plumbing, Refrigeration and Seismic Bracing Applications
Price/Availability Accessible On Login

nVent CADDYFast Clamp, 2 in, Electrogalvanized

