Certa-Lok® CLIC™ Solid Well Casing, 6 in, SDR 21, 20 ft L
PartCERCLICSDR216
MFG34G060020200S0
Description
NAPCO 34G060020200S0 Certa-Lok® CLIC™ Solid Well Casing, 6 in, SDR 21, 20 ft L
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Solid Well Casing |
| Nominal Size | 6 in |
| Class | SDR 21 |
| Material | PVC |
| Bell Diameter | 7.375 |
| Inside Diameter | 5.912 in |
| Outside Diameter | 6.625 in |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Resistance | 111 psi |
| Tensile Strength | 7550 lb |
| Wall Thickness | .316 in |
| Weight per Foot | 4.13 |
| Brand | NAPCO |
| Package Length | 20 ft |
| Manufacturer | Westlake Pipe & Fittings |
| Manufacturer Part Number | 34G060020200S0 |
Price/Availability Accessible On Login

NAPCOCerta-Lok® CLIC™ Solid Well Casing, 6 in, SDR 21, 20 ft L

