Certa-Lok® Solid Well Casing, 8 in, SDR 17, 20 ft L, Belled
PartCERSDR178
MFG34D08002021000
Description
NAPCO 34D08002021000 Certa-Lok® Solid Well Casing, 8 in, SDR 17, 20 ft L, Belled
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Solid Well Casing |
| Nominal Size | 8 in |
| Class | SDR 17 |
| Material | PVC |
| Bell Diameter | 9.625 |
| Inside Diameter | 7.45 in |
| Outside Diameter | 8.625 in |
| Pressure Rating | 140 psi |
| Resistance | 215 psi |
| Tensile Strength | 17000 lb |
| Wall Thickness | .508 in |
| Weight per Foot | 8.59 |
| Brand | NAPCO |
| Package Length | 20 ft |
| Manufacturer | Westlake Pipe & Fittings |
| Manufacturer Part Number | 34D08002021000 |
Price/Availability Accessible On Login

NAPCOCerta-Lok® Solid Well Casing, 8 in, SDR 17, 20 ft L, Belled

