Petro Econ-O-Grip® Mechanical Pipe Plug, 6 in, Stainless Steel
PartCHR273368
MFG273368
Description
Cherne® Petro Econ-O-Grip® Mechanical Pipe Plug, 6 in Nominal, Stainless Steel, 3.19 in L
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Not recommended for pressure tests
Cherne® Petro Econ-O-Grip® Chemical Resistant Plugs are cost-effective, chemical-resistant plugs for low-pressure blocking applications. Cherne Industries is a global leader in pipe plug, blocking and testing.
| Type | Test Plug |
| Nominal Size | 6 in |
| Dimensions | 3.19 in L |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 6.75 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 40173507 |
| Package Length | 6.75 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115273368 |
| Manufacturer Part Number | 273368 |
Chemical-Resistant Nitrile Rubber and Stainless Steel Bolt and Plate
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Cherne®Petro Econ-O-Grip® Mechanical Pipe Plug, 6 in, Stainless Steel

