Muni-Ball® Original Pneumatic Pipe Plug, 6 to 8 in, Natural Rubber
PartCHRMUNIBALL68
MFG265068
Description
Cherne® Muni-Ball® Pneumatic Pipe Plug, Original, 6 to 8 in Nominal, Natural Rubber
Price/Availability Accessible On Login
- One plug fits multiple pipe diameters
- Made of natural rubber for excellent expansion and memory
- Seals both round and out-of-round pipe
- Removable inflation valve can be replaced if damaged or replaced with quick disconnect fitting
- Use to block flow or as a back plug for sewer air testing
The Muni-Ball® Plug was introduced over 50 years ago and the Cherne® brand continues to be the most trusted name in pneumatic plugs today. Muni-Ball® Plugs offer a full bypass allowing both testing and monitoring of piping systems. Muni-Balls® are ideal for installation and repair of residential or commercial piping systems. Cherne® Muni-Ball® products can also be used for maintenance of municipal infrastructure, including sanitary and storm sewer pipe systems. Muni-Ball® plugs are durable, rugged and are effective on almost any type of pipe.
| Type | Test Ball |
| Nominal Size | 6 to 8 in |
| Material | Natural Rubber |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 5.25 in |
| Package Height | 14.5 in |
| UNSPSC | 40173513 |
| Package Length | 5.25 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115265066 |
| Manufacturer Part Number | 265068 |
1-1/2 in FNPT Bypass
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
For 40 ft head
Price/Availability Accessible On Login

Cherne®Muni-Ball® Original Pneumatic Pipe Plug, 6 to 8 in, Natural Rubber

