Long Test-Ball® Pneumatic Pipe Plug, 2 in
PartCHRTESTBALL2LONG
MFG271020
Description
Cherne® Long Test-Ball® Pneumatic Pipe Plug, 2 in Nominal
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login
- Long Test-Ball Plugs are designed for waste stack testing
- Natural-rubber construction provides an excellent seal
- Compatible with PVC pipes
- Makes sealing wye fittings easy when performing tests on DWV systems
- Withstands up to 13 psi or 30 ft of head pressure
- Ring and chain assembly help prevent the plug from being drawn into the DWV plumbing system during testing
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Test Ball |
| Nominal Size | 2 in |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 3.5 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 40173500 |
| Package Length | 22.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115271029 |
| Manufacturer Part Number | 271020 |
3 ft Extension Hose with Standard Car-tire Inflation Valve
PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Cherne® Long Test-Ball® Plugs are designed for waste stack testing. Seals the rise and the run to perform test, and can be used to seal the wye to conduct sewer air tests. Cherne Industries is a global leader in pipe plug, blocking and testing.
Videos
Video Link Video
Pace_Price_Availability_Accessible_On_Login

Cherne®Long Test-Ball® Pneumatic Pipe Plug, 2 in

