Econ-O-Pump™ Test Pump
PartCHRTESTPUMP
MFG273888
Description
Cherne® Econ-O-Pump™ Test Pump, 0 to 140 psi Maximum
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Traditional thumb lock
- 200 psi gauge with cover
Since its inception over six decades ago, Cherne has led the industry in developing innovative solutions that deliver increased productivity and reliability for commercial, industrial, municipal and residential plumbing systems. Whether it’s through our world-leading pneumatic plugs, mechanical plugs, gauges, testing equipment or other tools and accessories, we are dedicated to delivering advanced solutions for contractors, DIYers and plumbers everywhere. Test with the Best.
| Type | Test Pump |
| Maximum Pressure | 140 psi |
| Brand | Cherne® |
| Package Width | 7.25 in |
| Package Height | 1.5 in |
| UNSPSC | 40151500 |
| Package Length | 26.25 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 675115273887 |
| Manufacturer Part Number | 273888 |
California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Cherne® Econ-O-Pump™ Test Pumps ensure high performance during inflation of test plugs.
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Cherne®Econ-O-Pump™ Test Pump

