Reduced Pressure Backflow Detector, 2 in, Groove, 304/304L Stainless Steel
PartDER2050KBFGGPM
MFGD-2050K-GPM
Description
Ames Fire & Waterworks® Detector Backflow Preventer Assembly, Inline, Series: Deringer™ 20/20G, 2-1/2 in Nominal, IPS Grooved End Style, 175 psi Pressure, 125 lb Pressure Class, 33 to 140 deg F, Butterfly Valve Ball Valve/Gate Valve, Reduced Pressure Detector Backflow, Media: Potable Water, 304 Stainless Steel Body, 11 in W x 15.8 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Integral shut-offs for shorter lay length and lightweight construction
This 2 in Ames Deringer™ 50 reduced pressure detector type II assembly is designed to prevent hazardous contaminants and non-health hazard pollutants from entering the potable water supply system caused by back pressure and back siphonage conditions. Deringer 50 features integral Eccentric-Seal™ butterfly shut-off valves for a short lay length, integrated tamper switches and True-Seal™ and Dual-Action™ checks for high performance at low and high-flow rates. This valve comes with kit to adapt valve from 2 in to 2-1/2 in valve. The kit includes two 2-1/2 in grooved couplings and two 2 in NPT x 2-1/2 in groove adapters. End connections are union-type stainless steel 2 in female NPT threads for ease of installation. The Type II bypass is used to monitor unauthorized water usage, is primarily required on fire sprinkler systems, comes with a gpm meter. Maximum working pressure is 175 psi (12 bar).
| Type | Reduced Pressure Detector |
| Series | 50 |
| Nominal Size | 2 in |
| End Style | Groove |
| Body Material | 304/304L Stainless Steel |
| Backflow Type | Reduced Pressure Detector |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Gear Operated Butterfly Valve |
| Dimensions | 11 in W x 15.8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Media | Potable Water |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 175 psi |
| Temperature Rating | 33 to 140 deg F |
| Brand | Ames Fire & Waterworks® |
| UNSPSC | 40141600 |
| Alternate Part Number 1 | DERINGER 50 KIT GPM 2 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 737733034223 |
| Manufacturer Part Number | D-2050K-GPM |
2 to 2-1/2 in Adapter Valve Kit, (2) 2 in NPT x 2-1/2 in Groove Adapters and (2) 2-1/2 in Groove Couplings
ANSI B16.1|AWWA C510-07|AWWA C606|cULus Listed|FM Approved|NSF/ANSI 372|UL Listed|USC 10th Edition|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Indoor and Outdoor Applications
Price/Availability Accessible On Login

Ames Fire & Waterworks®Reduced Pressure Backflow Detector, 2 in, Groove, 304/304L Stainless Steel

