Reduced Pressure Backflow Detector, 6 in, Groove, 304/304L Stainless Steel
PartDER6050XBFGGPM
MFGD-6050X-GPM
Description
Ames Fire & Waterworks® Reduced Pressure Detector Assembly, Lead Free, Type II, Series: Deringer™ 50X, 6 in Nominal, Grooved, 10 to 175 psi, 33 to 140 deg F, Reduced Pressure Backflow, Media: Potable Water, 304 Stainless Steel Body, 28.625 in L x 16.8 in W x 20.3 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Features a flood sensor with SentryPlus Alert technology to detect excessive water discharges from the relief valve
- Integral shutoffs for shorter lay length and lightweight construction
- Dual-action check module for low-and high-flow performance
- Prewired supervisory switches
- Tamper-resistant test cocks
This 6 in Ames Fire & Waterworks® Deringer™ 50X reduced pressure detector type II assembly is designed to prevent hazardous contaminants and non-health hazard pollutants from entering the potable water supply system caused by backpressure and/or backsiphonage conditions. Deringer™ 50X features extra large body and checks for lower head loss, integral Eccentric-Seal™ butterfly shutoff valves for a short lay length, integrated tamper switches and True-Seal™ and Dual-Action™ checks for high performance at low and high flow rates. It may be installed under continuous pressure service to protect against both backpressure and backsiphonage. The type II bypass is used to monitor unauthorized water usage, is primarily required on fire sprinkler systems and comes with a GPM meter. Maximum working pressure is 175 psi (12 bar).
| Type | Reduced Pressure Detector |
| Series | 50X |
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | Groove |
| Body Material | 304/304L Stainless Steel |
| Backflow Type | Reduced Pressure |
| Dimensions | 28.625 in L x 16.8 in W x 20.3 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Media | Potable Water |
| Pressure Rating | 10 to 175 psi |
| Temperature Rating | 33 to 140 deg F |
| Brand | Ames Fire & Waterworks® |
| Package Width | 36 in |
| Package Height | 18 in |
| UNSPSC | 40141600 |
| Alternate Part Number 1 | DERINGER 50X GPM 6 |
| Package Length | 18 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Watts Water Technologies |
| UPC | 737733033578 |
| Manufacturer Part Number | D-6050X-GPM |
1 year Limited
AWWA C510-07/C606|cULus Listed|FM Approved|NSF/ANSI 372|UL Listed|USC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Fire Protection, Waterworks, Plumbing and Irrigation Applications
Price/Availability Accessible On Login

Ames Fire & Waterworks®Reduced Pressure Backflow Detector, 6 in, Groove, 304/304L Stainless Steel

