Outdoor Mini Split, 14.2 HSPF, 12 Kbtu/hr Heating, 9 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 33.1 SEER, 18 EER
PartFJSAOUG09LZAS1
MFGAOUG09LZAS1
Description
Fujitsu, AOUG09LZAS1, Outdoor Unit, Single-Room Mini-Split, Series: LZAS, 12000 Btu/hr Heating, 9000 Btu/hr Cooling, 208/230 V AC, 1 ph, 60 Hz Power Source, 1089 cfm Cooling/1089 cfm Heating Flow Rate, 18 EER, 33.1 SEER, 14.2 HSPF, 18.2 COP, R-410A Refrigerant, 14 to 115 deg F Cooling/-5 to 75 deg F Heating, 46/47 dBA Sound Level, 66 ft Maximum Piping Length, Wall Mounting, PP/LLDPE, 24-7/8 in H x 31-7/16 in W x 11-7/16 in D Dimensions
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Dust, mold spores and microorganisms are absorbed onto the filter by static electricity and growth is inhibited. 3 - 12 month life expectancy.
- Indoor coil will warm prior to fan operating, preventing cold air during heating mode.
- Delivers 100% of rated heating capacity at +5°F (-15°C).
- Deodorizes by decomposing absorbed odors using the oxidizing and reducing effects of ions generated by fine ceramic particles. 3 year lifeexpectancy. Wash to restore surface action.
- Clear hydrophylic treatment added to the outdoor unit’s heat exchanger improves corrosion resistance.
Energy Efficient systems with SEER2 ratings as high as 33.1 and HSPF2 as high as 14.2. 45 ENERGY STAR qualifies systems. Inverter technology used. Features environmentally friendly R410A refrigerant. Quiet operation of outdoor units as low as 46dB(A).
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 14.2 |
| SEER Rating | 33.1 |
| EER Rating | 18 |
| Heating Capacity | 12 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 9 Kbtu/hr |
| COP Rating | 18.2 |
| Dimensions | 24-7/8 in H x 31-7/16 in W x 11-7/16 in D |
| Flow Rate | 1089 cfm Cooling/1089 cfm Heating |
| Material | PP/LLDPE |
| Maximum Piping Length | 66 ft |
| Mounting Type | Wall |
| Power Source | 208/230 V AC, 1 ph, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Series | LZAS |
| Sound Level | 46/47 dBA |
| Temperature Rating | 14 to 115 Cooling/ -5 to 75 Heating deg F |
| Type | Single-Room Mini-Split |
| Brand | Fujitsu |
| Package Width | 14.75 in |
| Package Height | 27.25 in |
| Package Length | 37 in |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | AOUG09LZAS1 |
7 Years Compressor, 5 Year Parts
PROP65: This product contains lead, known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

FujitsuOutdoor Mini Split, 14.2 HSPF, 12 Kbtu/hr Heating, 9 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 33.1 SEER, 18 EER

