Outdoor Mini Split, 10.2 HSPF, 42 Kbtu/hr Heating, 36 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 18 SEER, 11.3 EER
PartFJSAOUG36LMAS1
MFGAOUG36LMAS1
Description
Airstage, AOUG36LMAS1, Air Handler, Series: AOUG, 36000 Btu/hr Nominal, 36000 Btu/hr Cooling, 42000 Btu/hr Heating, 590, 730, 870 cfm Flow Rate, 208 to 230 V AC, 1 ph, 60 Hz Power Source, R-410A Refrigerant, 57 in H x 21 in W x 21-11/16 in D Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Thermostat setting automatically changes according to the temperature to avoid unnecessary cooling and heating.
- Sets room temperature to 50°F, keeping temperatures above freezing and reducing power consumption.
- Indoor coil will warm prior to fan operating, preventing cold air during heating mode.
- Collects all refrigerant in system back into the outdoor unit if the unit needs to be relocated. Eliminates costly refrigerant recovery procedures.
- Room temperature sensor is located in optional wired remote control only.
- Interlock system with 3rd party device such as humidifier, exhaust fan, door switch...etc.
- Blue Fin treatment to the outdoor unit’s heat exchanger improves corrosion resistance.
- Ability to connect up to 16 identical style indoor units to one wired remote.
- Long piping lengths between equipment offers flexible outdoor unit location options.
Leveraging our cutting edge inverter technology, Fujitsu's Infinite Comfort Pro series combines our revolutionary side discharge outdoor units with a modular design indoor unit. The result: high efficiency, space saving, and quiet single-zone systems with no compromise.
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 10.2 |
| SEER Rating | 18 |
| EER Rating | 11.3 |
| Heating Capacity | 42 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 36 Kbtu/hr |
| Dimensions | 57 in H x 21 in W x 21-11/16 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 590, 730, 870 cfm |
| Nominal Capacity | 36000 Btu/hr |
| Power Source | 208 to 230 V AC, 1 ph, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Series | AOUG |
| Brand | Airstage |
| Package Width | 45.75 in |
| Package Height | 45.75 in |
| Package Length | 41.88 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | AOUG36LMAS1 |
Handheld remote control
7 Years Compressor/5 Years Parts
AHRI Certified|ISO9001|ISO14001|cETLus Listed|ASTM B117|RoHS Compliant|Energy Star Compliant|California 2022 Title 24 requirements
For Residential and Light Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

AirstageOutdoor Mini Split, 10.2 HSPF, 42 Kbtu/hr Heating, 36 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC, 18 SEER, 11.3 EER

