Indoor Mini Split, 10 Kbtu/hr Heating, 9 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC
PartFJSASUH09LPAS
MFGASUH09LPAS
Description
Airstage, ASUH09LPAS, Indoor Unit, Heat Pump, Series: ASUH, 9000 Btu/hr Nominal, 10000 Btu/hr Heating, 9000 Btu/hr Cooling, 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz Power Source, 253, 330, 412 cfm Flow Rate, 12.5 EER, 20 SEER, 11 HSPF, R-410A Refrigerant, 31, 36, 42 dBA Sound Level, 10-5/8 in H x 32-13/16 in W x 8-3/4 in D Dimensions, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT
- Compact wall-mounted indoor unit delivering superior comfort and energy-efficient performance
- Indoor unit with ProCoreTM (High Corrosion Resistant Copper) coils for long-lasting protection against corrosion
- Whisper-quiet operation with sound levels as low as 19dB
- Multiple fan speed options; Auto, High, Med, Low, and Quiet
- Wireless Remote Controller provided with the indoor unit
- Built-in Wi-Fi connectivity with remote monitoring via the Airstage Mobile App
- Extended connectivity with support for third-party interface options
- Compatible with BACnet and Modbus protocols for seamless integration with building management and Home Automation Systems
- Dual-action Filtration: Apple-Catechin Filter & Ion Deodorizing Filter
- Built-in external input and output for interlocking systems with 3rd party devices (Ex: Fire Alarm, Door Switch, Humidifier, Aux. Heat & more)
Enjoy reliable comfort and modern efficiency with our mid-tier Wall-Mount Air Handler. Designed for effortless installation and sleek, space-saving performance, this unit delivers powerful airflow and consistent temperature control. With its streamlined design and advanced features, it’s the perfect balance of style, efficiency, and year-round comfort.
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Voltage Rating | 208-240 VAC |
| HSPF Rating | 11 |
| SEER Rating | 20 |
| EER Rating | 12.5 |
| Heating Capacity | 10 Kbtu/hr |
| Cooling Capacity | 9 Kbtu/hr |
| Dimensions | 10-5/8 in H x 32-13/16 in W x 8-3/4 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Flow Rate | 253, 330, 412 cfm |
| Nominal Capacity | 9000 Btu/hr |
| Power Source | 208 to 230 V, 1 ph, 60 Hz |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Series | ASUH |
| Sound Level | 31, 36, 42 dBA |
| Type | Heat Pump |
| Brand | Airstage |
| Package Width | 36 in |
| Package Height | 10.88 in |
| Package Length | 13.06 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Fujitsu General |
| Manufacturer Part Number | ASUH09LPAS |
Handheld remote control
7 Years Compressor/5 Years Parts
AHRI Certified|ISO9001|ISO14001|cETLus Listed|ASTM B117|RoHS Compliant|Energy Star Compliant|California 2022 Title 24 requirements
For Residential and Light Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- C-20 LICENSE & EPA CERTIFICATE REQUIRED FOR PURCHASE OF THIS PRODUCT

AirstageIndoor Mini Split, 10 Kbtu/hr Heating, 9 Kbtu/hr Cooling, 208-240 VAC

