1 in FNPT Solenoid Valve, 24 VAC, Normally Closed, Flow Center Stem, Manual Override
PartGEOSVLV100
MFGSVLVB-100
Description
Geoflow SVLVB-100 1 in FNPT Solenoid Valve, 24 VAC, Normally Closed, Flow Center Stem, Manual Override
Price/Availability Accessible On Login
- No chattering or slamming closed
- Accurate and stable regulation with smooth motion
- Low operating pressure requirements
- No diaphragm erosion and distortion
- Chemical resistant
The Solenoid Valve is used to flush field and filters and as zone valves. It is electrically operated. It is normally closed, and in the event of a power failure the valve will close. Geoflow’s automatic water control valves are designed for vertical or horizontal installation. The Wye ‘Y’ valve body design includes a full bore seat with unobstructed flow path, free of any in-line ribs, supporting cage, or shafts. Its unitized Flexible Super Travel (FST) diaphragm and guided plug provide a significantly ‘look through’ passage from end to end resulting in ultra-high flow capacity with minimal pressure loss. The combination of a long travel guided valve plug, peripherally supported diaphragm, and replaceable valve seal provides:
| Type | Solenoid Valve |
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | FNPT |
| Switch Action | Normally closed |
| Voltage Rating | 24 VAC |
| Brand | Geoflow |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 4 in |
| Package Length | 12 in |
| Manufacturer | Geoflow Inc |
| Manufacturer Part Number | SVLVB-100 |
Price/Availability Accessible On Login

Geoflow1 in FNPT Solenoid Valve, 24 VAC, Normally Closed, Flow Center Stem, Manual Override

