2410 Floor Drain, 4 in Outlet, No Hub, 12 in Square Cast Iron Top
PartJRS2410Y4NH
MFG2410Y04
Description
Smith® Traffic Floor Drain, Series: 2410, 4 in Outlet, No-Hub Connection, Cast Iron Drain, 12 in Grid, 12-1/4 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Duco cast iron body with hinged grate, locking device and sediment bucket
- 12 in square top and free standing bucket
- 27 sq-in free area
- 12 in square Grid
Used in boiler rooms and industrial plants where waste water contains debris or salvageable materials which must be intercepted. Large hinged grate permits easy access for bucket removal.
| Type | Body & Top |
| Outlet Size | 4 in |
| Connection Type | No Hub |
| Grid Size | 12 in |
| Grid Shape | Square |
| Grid Material | Cast Iron |
| Series | 2410 |
| Vandal Resistant (Yes/No) | No |
| Dimensions | 12-1/4 in H |
| Drain Material | Cast Iron |
| Finish | Cast Iron |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141759 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753151512 |
| Manufacturer Part Number | 2410Y04 |
Limited
Used in boiler rooms and industrial plants where waste water contains debris or salvageable materials which must be intercepted
Price/Availability Accessible On Login

Smith®2410 Floor Drain, 4 in Outlet, No Hub, 12 in Square Cast Iron Top

