Floor Sink, 16 x 16 x 10 in, Square, 6 in, No Hub, Nickel Bronze 1/2 Grate
PartJRS3200Y06
MFG3200Y06-12
Description
Smith® Sanitary Floor Drain, Series: 3200, 6 in Outlet, No-Hub Connection, Cast Iron Drain, 16-1/2 in Grid, 12 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- 12: with nb rim and 1/2 grate
- Cast iron flanged receptor with seepage holes, acid resistant coated interior, nickel bronze rim and secured grate
- Aluminum dome bottom strainer or sediment bucket as indicated by figure number
- Sani-ceptor® sanitary acid resistant coated sanitary floor and indirect waste drains with extra deep receptor and square nickel bronze top
- 77 sq-in free area
- 16-1/2 in square Grid
Jay R. Smith Mfg. Co.'s Sani-ceptor® acid resistant coated floor drain and indirect waste receptor meets the requirements of modern plumbing codes for commercial applications such as kitchens and schools. The drain can handle a large volume of waste while maintaining superior sanitation and has a dome bottom strainer to prevent solids from entering the waste lines.
| Type | Complete |
| Shape | Square |
| Length | 16 in |
| Width | 16 in |
| Depth | 10 in |
| Connection Type | No Hub |
| Outlet Size | 6 in |
| Grate Material | Nickel Bronze |
| Grate Type | 1/2 |
| Dimensions | 12 in H |
| Drain Material | Cast Iron |
| Grid Size | 16-1/2 in |
| Series | 3200 |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141759 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| Manufacturer Part Number | 3200Y06-12 |
Limited
Used in kitchens, schools, laundries and other commercial installations where a large volume of waste is anticipated and the ultimate in sanitation is desirable
Price/Availability Accessible On Login

Smith®Floor Sink, 16 x 16 x 10 in, Square, 6 in, No Hub, Nickel Bronze 1/2 Grate

