Floor Sink, 12 x 12 x 3 in, Round, 3 in, No Hub, Cast Iron 1/2 Grate
PartJRS3400Y03
MFG3400Y03
Description
Smith® Sani-Ceptor® Sanitary Floor and Indirect Waste Drain, 3 in Outlet, Cast Iron Drain, Acid Resistant Coated, 15 in OD x 12 in ID
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Cast iron flanged receptor with seepage holes, acid resistant coated interior, and loose set acid resistant coated cast iron grate
- Aluminum dome bottom strainer or sediment bucket as indicated by figure number
- No-hub outlet
Used in kitchens, hospitals, food markets, restaurants, schools and all types of food handling areas not subject to foot or other traffic, where the ultimate in sanitation is desirable and a large capacity receptor is required.
| Type | Complete |
| Shape | Round |
| Length | 12 in |
| Width | 12 in |
| Depth | 3 in |
| Connection Type | No Hub |
| Outlet Size | 3 in |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Type | 1/2 |
| Dimensions | 15 in OD x 12 in ID |
| Drain Material | Cast Iron |
| Finish | Acid Resistant Coated |
| Series | 3400 |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141759 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753189911 |
| Manufacturer Part Number | 3400Y03 |
Dome Bottom Strainer, Deep Receptor and ARC Round Non-Traffic Top
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Smith®Floor Sink, 12 x 12 x 3 in, Round, 3 in, No Hub, Cast Iron 1/2 Grate

