Composed® Soap Dispenser, ADA, Deck Mount, Matte Black
PartKOHK25195BL
MFG25195-BL
Description
Kohler®, 25195-BL, Soap Dispenser Assembly, Touchless, Composed® Collection, 54 oz Capacity, 3-13/16 in Overall Length, 1-3/4 in Overall Width, 3-1/16 in Overall Height, Brass, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- Soap dispensing volume can be adjusted to 0.8 mL, 1.2 mL, 1.6 mL, or 2.0 mL
- Optional 27 oz (800 ml) low-capacity soap reservoir (sold separately)
- Sensor range adjustable from 1 in to 4 in (25 to 101 mm)
- Default set at approximately 2-3/4 in (69 mm)
- Vandal-resistant sensor delays dispensing for twenty seconds if activated 4 times in under 5 seconds
- Low soap and low battery above-the-counter indicators
- Easy below-the-counter refill
- Battery-operated (4 "D" batteries supplied)
- Requires low (1-20 cps or gr/m-s) viscosity foam soap with no suspended particles
- Please see Installation Guide or Maintenance and Use Guide for specific soap recommendations
This Composed® 54-ounce high-capacity touchless foaming soap dispenser is ready to tackle high-traffic applications. With solid-brass construction, this battery-operated dispenser is equipped with above-the-counter lights to let you know when soap or battery life is low, and a vandal-resistant sensor to prevent soap waste.
| Mounting Type | Deck |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Color Family | Black |
| Collection | Composed® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Capacity | 54 oz |
| Finish | Matte Black |
| Material | Brass |
| Overall Height | 3-1/16 in |
| Overall Length | 3-13/16 in |
| Overall Width | 1-3/4 in |
| Type | Touchless |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 11.88 in |
| Alternate Part Number 1 | K-25195-BL |
| Package Length | 18.72 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711032911 |
| Manufacturer Part Number | 25195-BL |
One-Year Limited Warranty
Recommended for optimized performance and longevity
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Composed® Soap Dispenser, ADA, Deck Mount, Matte Black

