Composed® Soap Dispenser, ADA, Deck Mount, Polished Chrome
PartKOHK25198CP
MFG25198-CP
Description
Kohler® Foaming Soap Dispenser, AC Powered Touchless, Series: K-25198, Composed® Collection, 54 oz Capacity, 1-3/4 in Overall Width, 3-1/16 in Overall Height, Solid Brass, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- Soap dispensing volume can be adjusted to 0.8 mL, 1.2 mL, 1.6 mL, or 2.0 mL
- Optional 27 oz (800 ml) low-capacity soap reservoir (sold separately)
- Sensor range adjustable from 1 in to 4 in (25 to 101 mm)
- Default set at approximately 2-3/4 in (69 mm)
- Vandal-resistant sensor delays dispensing for twenty seconds if activated 4 times in under 5 seconds
- Low soap above-the-counter indicator
- Easy below-the-counter refill
- AC-powered operationno batteries to replace
- Requires low (1-20 cps or gr/m-s) viscosity foam soap with no suspended particles
- Please see Installation Guide or Maintenance and Use Guide for specific soap recommendations
- KOHLER soap (sold separately) recommended for optimized performance and longevity
This Composed® 54 oz high capacity touchless Foaming Soap Dispenser is ready to tackle high traffic applications. With solid brass construction, this AC powered dispenser is equipped with an above the counter light to let you know when soap supply is low and a vandal-resistant sensor to prevent soap waste.
| Mounting Type | Deck |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Composed® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Capacity | 54 oz |
| Material | Solid Brass |
| Overall Height | 3-1/16 in |
| Overall Width | 1-3/4 in |
| Series | K-25198 |
| Type | AC Powered Touchless |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181614 |
| Alternate Part Number 1 | K-25198-CP |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612867568 |
| Manufacturer Part Number | 25198-CP |
1 year Limited
ADA Compliant|ANSI A117.1|CSA B651|ICC|OBC Compliant|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Composed® Soap Dispenser, ADA, Deck Mount, Polished Chrome

