Components® Soap Dispenser, Deck Mount, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK282932MB
MFG28293-2MB
Description
Kohler®, 28293-2MB, Soap/Lotion Dispenser, Components® Collection, 16 oz Capacity, 1-13/16 in Overall Width, 3-5/16 in Overall Height, Vibrant Brushed Moderne Brass
Price/Availability Accessible On Login
- Holds up to 16 ozof soap or lotion, refillable from top
- Coordinates with other products in the Components collection
Sleek and minimalist, the KOHLER® Components collection exudes calm sophistication. Strong, confident lines create bold and distinctive silhouettes accentuated by refined design details. This Components soap and lotion dispenser allows you to store your dish soap, hand soap, or hand lotion right where you need it while keeping your counter free of clutter. Available in a range of finishes to coordinate with KOHLER® faucets.
| Mounting Type | Deck |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Brass |
| Collection | Components® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Capacity | 16 oz |
| Material | Brass/Plastic |
| Overall Height | 3-5/16 in |
| Overall Width | 1-13/16 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 5.31 in |
| Package Height | 3.06 in |
| Alternate Part Number 1 | K-28293-2MB |
| Package Length | 9.56 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711131911 |
| Manufacturer Part Number | 28293-2MB |
Limited Lifetime
Suitable for use with thicker countertops
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Components® Soap Dispenser, Deck Mount, Vibrant Brushed Moderne Brass

