113 Rectangular Box & Cover, ICV
PartNDS113BC
MFG113BC
Description
NDSĀ® Valve Box and Cover, Standard, 21 in Length, 16 in Width, 12 in Height, Rectangle Shape, Plastic, Black/Green
Price/Availability Accessible On Login
- 14 x 19 in overlapping cover
NDS valve, meter and access boxes are offered in a wide range of sizes from the 6-inch round valve box to the 17 x 30 in rectangular box. They are available with black, green, purple, gray and sand covers with designations including irrigation control valve, water, sewer, electric, reclaimed water, cable TV, telephone and others.
| Type | Box & Cover |
| Series | 113 |
| Shape | Rectangular |
| Access Type | ICV |
| Color | Black/Green |
| Height | 12 in |
| Length | 21 in |
| Material | Plastic |
| Width | 16 in |
| Brand | NDSĀ® |
| UNSPSC | 40141616 |
| Manufacturer | NDS |
| UPC | 052063028064 |
| Manufacturer Part Number | 113BC |
Price/Availability Accessible On Login

NDS®113 Rectangular Box & Cover, ICV

