SST™ Tap Sleeve Pipe Saddle, 6 in, 6 in Flanged
PartRMCSST7006SSFLG
MFG100-0700061
Description
Romac® Tapping Sleeve, Series: SST™, 6 in Nominal, Flange, 250 psi, 5/8 in UNC Bolt, 304 Stainless Steel Bolt, 304/304L Stainless Steel Clamp, Styrene Butadiene Rubber Gasket, 16 in L, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Full circumferential seal, all stainless steel tapping sleeve with side lifter bars
- Recommended for use on steel, cast iron, asbestos cement, plastic and other types of pipe
- 6 in flange
- 6.6 to 7 in OD sleeve
| Type | Tap Sleeve |
| Nominal Size | 6 in |
| Connection Type | 6 in Flanged |
| Series | SST™ |
| Bolt Material | 304 Stainless Steel |
| Bolt Size | 5/8 in UNC |
| Clamp Material | 304/304L Stainless Steel |
| Dimensions | 16 in L |
| Domestic/Import | Domestic |
| Gasket Material | Styrene Butadiene Rubber |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Brand | Romac® |
| UNSPSC | 40175307 |
| Alternate Part Number 1 | SST-7.00 X 6 SS |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Romac Industries |
| Manufacturer Part Number | 100-0700061 |
(10) 5/8 in UNC Rolled Thread 304 Stainless Steel Bolts and Nuts, 3/4 in NPT 304 Stainless Steel Test Plug, Lubricating Washers and Gasket
2 Years
ASTM A240 Body/Flange/Washer|ASTM A193 Bolt|ASTM A194 Nut|ASTM D2000 MAA 610 Gasket|AWWA C223 and MSS SP-124
Used to make a branch outlet from a main supply line with extra protection for lines subjected to excessive beam loads
Price/Availability Accessible On Login

Romac®SST™ Tap Sleeve Pipe Saddle, 6 in, 6 in Flanged

