72 Outlet Coupling, 2-1/2 x 1 in, Groove x FNPT, Ductile Iron, Enamel Painted, EPDM Gasket
PartVFPOC2121
MFGLC00072PEF
Description
Victaulic® Outlet Coupling, Series: 72 Series, Fitting/Connector Type: Coupling, 2-1/2 x 1 in Nominal, FNPT, 6 in Length, 500 psi, Ductile Iron, Orange Enamel, 3.88 in Dia x 2.75 in W
Price/Availability Accessible On Login
- Joining device to provide an integral reducing outlet
- Pressures up to 500 psi
Serves as a coupling and an outlet. Outlet is available with female threads. Working pressures shown are based on standard wall carbon steel pipe roll or cut grooved in accordance with Victaulic specifications.
| Series | 72 |
| Type | Outlet |
| Nominal Size | 2-1/2 x 1 in |
| End Style | Groove x FNPT |
| Material | Ductile Iron |
| Finish | Enamel Painted |
| Potable/Non-Potable | Non-Potable |
| Gasket Material | EPDM |
| Color | Orange |
| Dimensions | 3.88 in Dia x 2.75 in W |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Length | 6 in |
| Pressure Rating | 500 psi |
| Brand | Victaulic® |
| UNSPSC | 40172604 |
| Manufacturer | Victaulic |
| UPC | 688304486333 |
| Manufacturer Part Number | LC00072PEF |
Ductile Iron Conforming to ASTM A-536|Grade 65-45-12|FM Approved|UL Listed|ULC Listed
Price/Availability Accessible On Login

Victaulic®72 Outlet Coupling, 2-1/2 x 1 in, Groove x FNPT, Ductile Iron, Enamel Painted, EPDM Gasket

