Replacement Relay, SPDT Contact, 24 VAC Coil
PartWRG90113
MFG90-113
Description
White-Rodgers™ Replacement Relay, 60 Hz Frequency, 24 V AC Coil, 1 Form C SPDT Contact Form, 13.8 FLA/82.8 LRA at 120 VAC, 6.9 FLA/41.4 LRA at 240 VAC Contact, 1 Pole, Screw Terminal
Price/Availability Accessible On Login
- Line voltage connections pre - wired
- Energy limiting class ii transformer design
- Color coded pre - stripped leads
- Low voltage connections on terminal board
| Type | Fan Control |
| Coil Voltage | 24 V AC |
| Contact Form | 1 Form C SPDT |
| Contact Rating | 13.8 FLA/82.8 LRA at 120 V AC, 6.9 FLA/41.4 LRA at 240 V AC |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Brand | White-Rodgers™ |
| UNSPSC | 39122300 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Copeland |
| UPC | 786710027475 |
| Manufacturer Part Number | 90-113 |
Limited
UL E73641
Fan Control Center
Price/Availability Accessible On Login

White-Rodgers™Replacement Relay, SPDT Contact, 24 VAC Coil

