Dual Flow™ Trap Primer, 1/2 in, MNPT
PartPPPCPO500
MFGCPO-500
Description
PPP® Lead Free Dual Flow™ Automatic Floor Drain Trap Primer, Pressure Drop, 1/2 in Nominal, NPT, 20 to 80 psi, Media: Water, Copper Body, 2-1/4 in W x 7-1/4 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
The CPO-500 Dual Flow™ automatic pressure drop activated trap primer valve will prime up to 4 floor drains with our patented distribution units the DU-U and the DU-4. System operating range is 20 psi minimum to 80 psi (138 to 552 kpa) maximum. The valve requires a 10 psi (70 kpa) pressure drop across the valve to activate and will deliver a metered amount of water to the floor drain. Trap primer is to be connected to a cold water supply only. Constructed of type K copper body, Sarlink 4145B diaphragm, #60 stainless steel mesh screen.
| Type | Trap Primer |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Connection Type | MNPT |
| Series | Dual Flow™ |
| Body Material | Copper |
| Dimensions | 2-1/4 in W x 7-1/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| End Style | FNPT |
| Media | Water |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Brand | PPP® |
| UNSPSC | 40141600 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Precision Plumbing Products |
| UPC | 671411200107 |
| Manufacturer Part Number | CPO-500 |
3 Years
ASSE 1018|ISO-14001 American Global Standard Certified Green|ISO-9001 American Global Standard Certified|US Green Building Council|UPC® Listed|PROP65: Cancer and Reproductive harm www.p65warnings.ca.gov.
For Use on Fresh Water Floor
Price/Availability Accessible On Login

PPP®Dual Flow™ Trap Primer, 1/2 in, MNPT

